Dzień kasztana z elementami metody Marii Montessori
W dniu 3 października, w grupach: Smyki, Żaczki i Juniorzy obchodziliśmy Dzień Kasztana. W dwóch najstarszych grupach zajęcia odbywały się z elementami metody Marii Montessori, podczas których dzieci wykorzystując materiał naturalny – kasztany, początkowo wzięły udział w „Lekcji ciszy”, podczas której spacerując po elipsie z kasztanem w dłoni, przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej (Żaczki), czy dzwoneczka (Juniorzy), układały obrazek z kasztanów dokładając za każdym razem do mozaiki swój kasztan. W ten sposób powstały kasztanowe obrazki – słońce w grupie Żaczków i myszka w grupie Juniorów.
„Lekcja ciszy” jest charakterystycznym elementem koncepcji pedagogicznej M. Montessori. Jest to czas odzyskania równowagi wewnętrznej, odpoczynku od hałasu i chaosu. Podczas takich zajęć można wykorzystywać różne zmysły i ćwiczyć integrację sensoryczną. W czasie ćwiczenia grupowego z wykorzystaniem „lekcji ciszy”, dzieci mogą chodzić po elipsie przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej, z jakimś przedmiotem w dłoni, przekazując ten przedmiot kolejnym osobom lub dokładając go jako kolejny element mozaiki i współtworząc wspólnie obrazek. Mogą wsłuchiwać się w bicie własnego serca, tykanie zegara, obserwować ruch wody, rozpoznawać za pomocą smaku, węchu lub dotyku warzywa czy owoce, itp. „Lekcja ciszy” wymaga od dzieci samokontroli, koncentracji uwagi. Daje jednak satysfakcję, wyciszenie i odprężenie.
Ponadto, dzieci wzięły też udział w zabawach matematycznych z wykorzystaniem kasztanów.
W Żaczkach, wykorzystując pomoce montessoriańskie, tj. :szorstkie cyfry, dzieci utrwalały poznane cyfry, łącząc je z odpowiednią ilością kropek, układały cyfry z kasztanów według wzoru, utrwalały kształt liczby 3, wodząc palcem po szorstkiej cyfrze.
W grupie Smyków natomiast, dzieci uczestniczyły w zajęciach sensorycznych z wykorzystaniem kasztanów. Podczas zajęć, Smyki spacerowały po „kasztankowej ścieżce”, wykonały wspólna pracę plastyczną – kasztana- techniką wydzieranki.