Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wiersze i piosenki na miesiąc czerwiec

„Na łące”- wiersz,  E. Pasławska

Na łące, na łące, jest kwiatów tysiące:

są tam stokrotki białe

i dzwonki pachnące, i dużo innych kwiatów.

Na łące, na łące, jest ssaków tysiące:

są krety czarne, co kopią kretówki

i zajączki szare, co mają ziemne kryjówki

i różne inne zwierzaki...

Na łące, na łące, lata owadów tysiące:

są tam motyle różnokolorowe,

w paseczki i kropeczki,

po kwiatach skaczą pszczółki

które w chowanego bawią się

i śpiewają sobie tak:

"La, la, la, jestem pszczółka pracusia,

La, la, la, jestem pszczółka pracusia..."

Nad łąką, nad łąką

świeci żółte słonko,

latają tam ptaszki:

jaskółki i sójki i małe kukułki.

Śpiewają piosenki, stukają w bębenki.

I jeszcze na tej łące

jest zielonych potworów tysiące!

Mają oczy takie duże,

a nóżki jak serdelki.

Siedzą sobie cicho w trawie,

lub rechoczą tak:

"Re-re kum, kum. Re-re kum, kum..."

 

"Prawa dziecka" – J. Korczak

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,

Spisali dla was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu wiersze poukładały,

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej, jak umiecie.

 

„Kto najszybszy? Kto najważniejszy?” - wiersz, M. Berowska

W pokoju na półce między zabawkami

Rozpycha się wielki samolot skrzydłami.

- Ja jestem najszybszy, ja latam po niebie!

Dlatego najwięcej miejsca chcę dla siebie!

Odezwał się z kąta mały samochodzik :

- O co jest ta sprzeczka ? Czy ci o to chodzi,

że latasz w powietrzu? My jeździmy drogą,

tam gdzie samoloty dolecieć nie mogą!

- Ja także dość szybko mknę z pasażerami-

powiedział autobus i mrugnął światłami,

a statek zatrąbił:- Co mi tam przestworza,

gdy ja oceany przemierzam i morza!

Pociąg użył gwizdka :- No cóż, jestem stary,

jeżdżę wolno, ale mam najwięcej pary.

Moich 5 wagonów rzędem grzecznie stoi.

Weźcie dobry przykład z tych wagonów moich.

 

„Różne smaki” – wiersz, B. Koronkiewicz.

Wokół jest potraw wybór spory…

 Lubisz ogórki, pomidory?

 Wolisz wędlinkę, czy też serek?

 Dużo jest osób, gustów wiele.

 Lecz kto domyślić się potrafi,

 Czy danie smaczne jest, w gust trafi,

 Czy coś jest świeże, się nie psuje

 I czy na pewno posmakuje?

Zmysł smaku mamy właśnie po to,

Aby posiłki jeść z ochotą.

By móc poznawać różne smaki,

 Wiedzieć, kto lubi przysmak jaki.

Ciasto jest słodkie, w nim jest cukier

Słodkie są lody oraz lukier

Gorzki smak pieprz ma oraz zioła,

Gorzkiego dużo zjeść nie zdołasz.

Sól ma smak słony, chyba wiecie,

W kuchni solniczka stoi przecież.

Gdy solisz zupę lub twarożek

Uważaj, bo przesolić możesz.

Mięso smakuje przyprawami

Lecz ma też własny smak – umami.

 A co powiemy o cytrynie?

Że smak ma kwaśny, z tego słynie.

Gorzki czy słodki, kwaśny, słony?

 Zmysł smaku mamy wyczulony.

On nam podpowie w sposób jaki

Z wyczuciem mieszać wszystkie smaki.

A rozum przypomina jeszcze,

Że z wszystkich potraw są najlepsze

 Te, w których jest witamin dużo.

 One naszemu zdrowiu służą.

 

„Bąki z łąki” - piosenka  Urwisowo 

Znów się zastanawiam jak w każde lato

Kto to pomaga kwitnąć kwiatom?

Na trawie, na łące kocyk rozłożę

Przyjrzę się z bliska co lata na dworze!

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele!

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele

Pracują ciężko i pyłek zbierają

Dzięki nim kwiaty dobrze się mają

A także owoce, warzywa i zboże

Jak to się dzieje, spytać ktoś może?

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele!

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele!

Gdy leci owad z kwiatka do kwiatka

Teraz rozwiąże się ta zagadka

Cały się kąpie w słodkim nektarze

I przez przypadek pyłek przekaże

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele!

Bąki z łąki

I biedronki

I puchate, grube trzmiele

Muszki, muchy

Małe pszczółki

To planety przyjaciele!

 

„Wszystkie dzieci nasze są”- piosenka Majka Jeżowska

  1. Ach, co za smutas leje łzy

lalki w płacz, misiek zły

o, już się śmieje, nosek mu drży,

deszczyk był a teraz wyschły łzy.

Niebo rozjaśnia się samo

mały uśmiech, jak tęcza,

już dobrze, mamo!

Refren:

Wszystkie dzieci nasze są:

Basia, Michael, Małgosia, John,

na serca dnie mają swój dom,

uchyl im serce jak drzwi.

Wszystkie dzieci nasze są:

Borys, Wojtek, Marysia, Tom,

niech małe sny spełnią się dziś,

wyśpiewaj marzenia, a świat

będzie nasz!

  1. Choć nie rozumiem mowy twej

czytam lęk, czytam śmiech.

Nuty nie kłamią, zbuduj z nich klucz,

otwórz nim nieśmiałość naszych słów.

Ważny jest serca alfabet,

ciepły uśmiech, jak słownik,

jesteśmy razem!

Refren:

Wszystkie dzieci nasze są:

Basia, Michael, Małgosia, John,

na serca dnie mają swój dom,

uchyl im serce jak drzwi.

Nie jesteś sam,

nasza piosenka ciągnie za rękaw,

podaj mi dłoń i z nami stań

nie ma dziś granic nasz dom

Wszystkie dzieci nasze są:

Basia, Michael, Małgosia, John,

na serca dnie mają swój dom,

uchyl im serce jak drzwi.

Wszystkie dzieci nasze są:

Borys, Wojtek, Marysia, Tom,

niech małe sny spełnią się dziś,

wyśpiewaj marzenia, a świat

będzie nasz!

Będzie nasz,

wyśpiewaj marzenia, a świat

będzie nasz

wyśpiewaj marzenia, a świat

będzie nasz

 

Jedziemy w drogę- piosenka

Jedziemy, jedziemy — brum, brum, brum,

Każda podróż to wielki fun!

Lądem, wodą, w górę też,

Środki lokomocji znasz — to wiesz!

  1. Samochód jedzie: brum, brum, brum,

Autobus wozi dzieci tłum.

Rower kręci koła ma ich dwa,

Hulajnoga mknie jak wiatr!

Refren:

Jedziemy, jedziemy — brum, brum, brum,

Śpiewaj z nami — tu-tu-tu!

Fala szepcze: szum, szum, szum,

Podróż fajna — bum, bum, bum!

  1. Pociąg jedzie: tu-tu-tu,

Po torach sunie — tu i tam.

Tramwaj w mieście drogę zna,

Jedzie z nami — raz i dwa!

Refren:

Jedziemy, jedziemy — brum, brum, brum,

Śpiewaj z nami — tu-tu-tu!

Fala szepcze: szum, szum, szum,

Podróż fajna — bum, bum, bum!

  1. Płynie: szum, szum, szum,

Po jeziorze łódek tłum.

Samolot leci ponad las,

Podróżować lubi każdy z nas!

Refren:

Jedziemy, jedziemy — brum, brum, brum,

Każda podróż to wielki fun!

Lądem, wodą, w górę też,

Środki lokomocji znasz — to wiesz!

  1. Jedziemy, jedziemy — brum, brum, brum,

Śpiewaj z nami — tu-tu-tu!

Fala szepcze: szum, szum, szum,

Podróż fajna — bum, bum, bum!

 

Piosenka w oparciu o wiersz H. Niewiadomska – „Zmysły”

Słuch

W głowie mieszka takie licho,

co to lubi, gdy jest cicho.

Gdy szacunek masz dla słuchu,

cicho mów i nie dłub w uchu.

Wzrok

Choć niewielkie to iskierki,

to pokażą ci świat wielki.

Nie trzyj oczu, gdy nie musisz,

bo iskierki swoje zdusisz.

Smak

Na języku, tak dla draki,

zamieszkały sobie smaki.

Gorzki, słodki, kwaśny, słony,

ostry, mdły i... Przypalony.

Węch

W wielkiej grocie z otworami

węch wciąż walczy z zapachami.

Jeśli chcesz jego wygody,

zamiast perfum użyj wody.

Dotyk

Kiedy parzy, kiedy drapie,

gdy za rękę mama łapie.

Gdy łaskocze cię ktoś, smyku,

wtedy działa zmysł dotyku.