Zajęcia metodą „Porannego kręgu” J. Kielina
W dniu 26 września, dzieci z grupy Żaczków, wzięły udział w zajęciach poświęconych wprowadzeniu aktualnej pory roku- jesieni z wykorzystaniem metody „Porannego kręgu” J. Kielina.
Metoda „Porannego kręgu”, to stymulacja polisensoryczna według pór roku, w której akcentuje się wzrok, węch, dotyk, słuch, smak oraz żywioł w sposób określony dla danej pory roku. Obowiązkowym elementem zajęć jest też zapalona świeca, która wprowadza miły, przytulny, ciepły nastój i gaszona jest dopiero po zakończeniu zajęć. Nauczyciel dochodzi z nią do każdego dziecka w kręgu.
W przypadku jesieni obowiązkowym kolorem jest kolor żółty, dlatego też wszystkie dzieci otrzymały koszulki w tym właśnie kolorze. Kolor ten był też akcentowany w różnych sytuacjach przez całe zajęcia. Następnie Żaczki zostały zapoznane z zapachem lawendowym – dedykowanym tej porze roku. Poznały także słowa piosenki „Idzie jesień” oraz wypowiadały się na temat różnych oznak jesieni, wskazując i dotykając poszczególne skarby przyrody. Następnie przyszedł czas na zapoznanie z żywiołem. Dla jesieni zarezerwowane jest powietrze, dlatego też dzieci uczestniczyły w takich zabawach, jak: „Tworzymy wiatr z wykorzystaniem tkaniny” oraz „Poczuj wiatr we włosach”, z wykorzystaniem balonu (uciekające z balonu powietrze, wprawiało w ruch włosy dzieci). Kolejnym etapem było słuchanie dźwięku dzwonków. Ostatnim elementem zaś było zapoznanie ze smakiem. Według metody Kielina jednym ze smaków zarezerwowanych dla jesieni jest smak miodu. Każde z chętnych dzieci mogło spróbować odrobinę tego słodkiego przysmaku. Na koniec zajęć, dzieci wspólnie wykonały z pomocą nauczyciela „Wieniec Pani Jesieni” z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrodniczych. Każde z dzieci bardzo chętnie brało udział w zajęciach na wszystkich etapach czerpiąc z nich wiele radości i nie mogąc się doczekać kolejnej pory roku.