Wiersze i piosenki na miesiąc czerwiec
„Przyjaciel”- wiersz B. Koronkiewicz
Przyjaciel to jest wyjątkowy ktoś wśród ludzi,
ten, kto ma przyjaciela, nigdy się nie nudzi.
Z nim rozmowa na pewno przyjemność ci sprawi,
gdyż to samo was smuci i to samo bawi.
Przyjaciel to ktoś taki, kto cię nie zawiedzie,
bo „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”,
to ktoś, z kim chcesz podzielić się ciastkiem, cukierkiem,
i do kogo mieć możesz zaufanie wielkie.
Z przyjacielem masz zwykle jakieś wspólne sprawy,
ty pożyczysz mu książkę, on ci film ciekawy,
czasem się z nim umówisz, by pograć w gry nowe
i życzenia też złożysz mu urodzinowe.
Przyjaciel, kiedy trzeba, na pewno pomoże.
Z nim pójdziesz pograć w piłkę, pobiegasz na dworze
albo spotkasz się w domu, kiedy wiatr i słota.
Bo prawdziwy przyjaciel jest na wagę złota!
„Krystian w bajkowej krainie” – bajka D. Kossakowskiej
W pewnej bajkowej krainie wszyscy jej mieszkańcy byli bardzo mili. Pomagali sobie
w trudnych chwilach, wspólnie spędzali wolny czas. Dzieci bawiły się grzecznie
i nigdy się nie kłóciły. Aż tu pewnego dnia, do bajkowej krainy przyjechał chłopiec o imieniu
Krystian. Był bardzo hałaśliwy i nic mu się nie podobało. Zaczął zabierać dzieciom zabawki.
Niektórym z nich nie pozwalał wspólnie się bawić. Dzieci były zdziwione zachowaniem Krystiana.
Nigdy wcześniej nikt tak się nie zachowywał. Było im przykro i postanowiły porozmawiać
z chłopcem. Chciały nauczyć go zgodnej zabawy i powiedzieć, jakie zasady obowiązują
w ich krainie. Krystian jednak nie chciał ich słuchać. Powiedział, że jest od nich mądrzejszy,
zna ciekawsze zabawy i zamierza rządzić bajkową krainą. Wtedy dzieci poprosiły o pomoc
dziadka Leona, który zawsze pomagał im w rozwiązywaniu trudnych spraw. Nie wiadomo,
co dziadek powiedział Krystianowi, ale gdy Krystian przyszedł następnego dnia do dzieci – był
zupełnie innym chłopcem. Najpierw przeprosił wszystkich za swoje zachowanie, a później powiedział,
że bardzo chce pozostać w bajkowej krainie i wspólnie bawić się z innymi dziećmi.
Obiecał też, że zawsze będzie przestrzegał ustalonych zasad.
„Różne smaki” – wiersz B. Koronkiewicz
Wokół jest potraw wybór spory…
Lubisz ogórki, pomidory?
Wolisz wędlinkę, czy też serek?
Dużo jest osób, gustów wiele.
Lecz kto domyślić się potrafi,
Czy danie smaczne jest, w gust trafi,
Czy coś jest świeże, się nie psuje
I czy na pewno posmakuje?
Zmysł smaku mamy właśnie po to,
Aby posiłki jeść z ochotą.
By móc poznawać różne smaki,
Wiedzieć, kto lubi przysmak jaki.
Ciasto jest słodkie, w nim jest cukier,
Słodkie są lody oraz lukier.
Gorzki smak pieprz ma oraz zioła,
Gorzkiego dużo zjeść nie zdołasz.
Sól ma smak słony, chyba wiecie,
W kuchni solniczka stoi przecież.
Gdy solisz zupę lub twarożek
Uważaj, bo przesolić możesz.
Mięso smakuje przyprawami
Lecz ma też własny smak – umami.
A co powiemy o cytrynie?
Że smak ma kwaśny, z tego słynie.
Gorzki czy słodki, kwaśny, słony?
Zmysł smaku mamy wyczulony.
On nam podpowie w sposób jaki
Z wyczuciem mieszać wszystkie smaki.
A rozum przypomina jeszcze,
Że z wszystkich potraw są najlepsze
Te, w których jest witamin dużo.
One naszemu zdrowiu służą.
„Piosenka na pożegnanie przedszkola”
„To nie koniec - Piosenka na zakończenie przedszkola”
Nauka ról na uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnanie przedszkola.
Nauka kroków Poloneza, ćwiczenie kolejnych figur w tańcu.
„Wakacyjne wyprawy” – wiersz D. Kossakowskiej
Tak niedawno był wrzesień,
a już czerwiec za nami,
więc przygoda się zbliża
ogromnymi krokami.
Czeka morze i rzeka,
czeka łąka i las,
więc na podróż
najwyższy już czas.
Jaś wyjeżdża nad morze.
Lubi leżeć na plaży.
O słonecznych kąpielach,
już od dawna wciąż marzy.
Jaś jest chłopcem rozsądnym,
więc pamięta przestrogi swej mamy.
„Przede wszystkim o zdrowie swe dbamy”.
Krem na ciało, kapelusz na głowie.
Każde dziecko rozsądne to powie.
Nadmiar słońca też może zaszkodzić
każdy człowiek z tym musi się zgodzić.
